Yaklaşan Doğum Belirtileri

0

Tam 40 haftayı geride bıraktık belkide… Kavuşmaya az kaldı. Kavuşmanın zamanını bilmemek, işaretleri dört gözle ve birazda tedirginlikle beklemek fazlasıyla heyecanlı değil mi? :) Özellikle normal doğum yapacak olanlar için. Zaten doğduktan sonra ağrıyı sızıyı hatırlamayacaksınız. Ben doğar doğmaz kızımı izlemeye başlamıştım. Nasıl ağlıyor, nasıl bir tipi var, ölçümlerini alırlarken her şey normal mi? ne ağrının şiddeti kaldı ne de herhangi başka bir şey…

Doğumun yaklaştığını nasıl anlarım?

Hafifleme:

Doğumun son trimesterinde nefes darlığı, hareketlerde yavaşlama, geceleri uyuyamama gibi problemleriniz başlar. ilk trimesterda bebeğiniz rahmin hemen üzerindedir. 2. trimesterda bebeğiniz rahmin yukarısına çıkarak tutunması gerçekleşir. Son trimesterda bebeğinizin başı aşağıya doğru dönerek rahmin hemen üzerine yerleşir. Nefes darlığı, mideye baskı gibi problemleriniz azalır ve hafifleme hissedersiniz. Bu zamanlarda hareketlerinizi daha kısıtlı yapmakta fayda var. Bebeğiniz gelebilir hazırlıklı olun! :)

Nişan Gelmesi:

Vücudunuz gebeliğiniz süresince bebeğinizi korumaya almak için tüm fonksiyonları yapılandırır. Rahim ağzından bebeğinize bakteri gibi enfeksiyon etkisi yaratacak etkenler gelmemesi için, rahim ağzı kalın bir mukus tabakasıyla kapalıdır. Doğum yaklaştığında rahim ağzı açılmaya başlar ve mukus tabakası akıntı şeklinde atılır. Bu atılmadan sonra dakika, saat veya günler sonra her an bebeğiniz gelmeye başlamış olabilir. Ancak bu durum doktora gitmenizi gerektirmez. Bebeğiniz bu akıntıdan sonra kolaylıkla enfeksiyon kapabilir. Bu yüzden 24 saat içinde doğumun başlaması beklenir. Ritmik ve sürekli artan sancılarınız veya suyunuzun gelmesi halinde doktora başvurabilirsiniz.

Su Gelmesi:

Bebeği koruyan su kesesi kasılmayla veya başka nedenden yırtılır ve sızıntı şeklinde veya birden gelebilir. Kişiye göre değişmekle beraber doğum sancısı başlamadan da amniyon sıvısı gelebilir. Sancıdan sonrada… İdrarla karıştırılabilir. Bu durumda mutlaka hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doğum en geç 24 saat içinde başlayabilir. :)

Aşırı enerjik olma:

Nedeni bilinmemekle birlikte ki banada olmuştu. Bir sabah kalkıp evde temizlik yapmak, çarşı-pazar gezmek isteyebilir. Ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjiniz olabilir. Bunun nedenini doğum için gücünüzü toplamak ve rahat bir doğum için olduğu düşünülüyor. :)

Doğum sancıları:

Yalancı ve gerçek doğum sancılarını karıştırmamak gerek;

Yalancı doğum sancısı: Dolaşmayla, masajla ve dinlenmeyle geçebilir. Ağrının sıklığı ritmik ve zamanlı değildir. Ağrı gittikçe şiddetlenmez aynıdır. Rahim ağzında açılmaya sebep olmaz.

Gerçek doğum sancısı: Yavaş yavaş artan şiddetle birlikte sancılar düzenli ve belli aralıklarla gelir. Belinizde, karnınızda, bacaklarınızda ağrıyı hissedebiliyorsanız.

Rahim ağzında genişleme:

Bebeğiniz gelmeye hazır olduğunda kafasının geçebileceği aralıkta 10 cm olana kadar rahim ağzı genişlemeye başlar. Doktorunuz vajinal muayeneyle cm olarak size bilgi verecektir.

Eğer bu yazıyı okuyorsan belkide bebeğine kavuşmana saatler kaldı :)  Ben yazarken heyecanımı yeniden yaşadım ve anılarımı tazeledim. Bir çırpıda doğurmanız ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle… :)

 

 

 

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın