Ülkelere Göre Doğum İzni Süreleri

0

O minik eller daha elinizi yeni tutmuşken bırakıp gitmek nasıl kolay olsun… Kimimiz maddi zorluktan, kimimiz kariyer emeklerinden işe dönmek zorundayız. Daha gülüşlerine, yürüyüşüne tanık olucakken belkide artık anneanne, babaanne veya bakıcılar tüm ilklerine sizden önce tanık olacaklar. Hey hayat! Belkide Çek Cumhuriyetinde yaşıyorsunuz ve doğum izniniz tam 3 yıl! Herhalde Türkiye’de 3 yıl doğum izni olsa özel sektörde kadın çalışan olmazdı net! Bazı ülkeler doğuma teşfik etme amacıyla babaya da doğum iznini arttırırken (örneğin Norveç’te babalar için mecburi doğum izni süresi 14 haftadır. Türkiye’de ise 5 gün.) Bazı ülkelerde ise genç nüfus kaygısı olmadığı için doğum izni süreleri annenin bebeğiyle tanışıp akabinde işe başlaması, bebeğin de bakıcıyla büyümesi demektir.

Size Amerika’da ücretsiz doğum izni yok desem şaşırırsınız değil mi? Ücretli Doğum izni olmayan tek ülke Amerika olup, Anne veya Baba en faza 12 hafta ücretsiz izin kullanabiliyor. Peki en uzun doğum izni süresinin tam 3 yıl olduğunu söylesem? :)  Bu rekor Çek Cumhuriyetine ait. Çek Cumhuriyetinde istenirse bu süre 1 yıl daha düşük ücret alarak uzatılabiliyor.

En yüksek doğum izinden en düşük izne doğru bazı ülkelere ait sıralama aşağıdaki listede sıralanmıştır;

 1. Çek Cumhuriyeti………….3 Yıl ve 1 Yıl düşük ücretli izin
 2. Bulgaristan…………………..Doğumdan önce 6 Hafta sonrasında 1 Yıl ücretli izin
 3. Danimarka…………………..52 Hafta
 4. İrlanda…………………………26 Hafta
 5. Macaristan…………………..24 Hafta ücretli ve 3 Yıl ücretsiz izin
 6. İtalya……………………………22 Hafta
 7. Şili ve Küba…………………18 Hafta
 8. Türkiye………………………..16 Hafta ücretli ve 6 Ay ücretsiz izin
 9. Kıbrıs…………………………..16 Hafta
 10. Azerbaycan…………………126 Gün
 11. Brezilya……………………….120 Gün
 12. Japonya……………………….14 Hafta
 13. Çin……………………………….98 Gün
 14. Mısır, Afganistan………..90 Gün
 15. Etiyopya……………………….90 Gün
 16. Hindistan…………………….12 Hafta
 17. Uganda…………………………60 İş günü
 18. Tunus……………………………30 Gün
 19. Amerika……………………….0 Gün

Genel olarak Avrupa’da doğum izin süreleri kısa olmakla beraber bu da Avrupa’nın yaklaşımının, çocuğun bakımını üstlenen anne baba dışında kreşler, bakıcılar var mantığını ön planda tutuyor. Genelikle İngiltere’de ucuza çalışan bakıcıların sayısı çok fazla ve bununla beraber çocuğa bakıcı tarafından uygulanan şiddet videoları da sürüyle! İtalya’da devlet  3 ay-3 yaş ve 3-6 yaş arası anaokulları sayısını bol tutarak buna çözüm bulmuş. Tabii bu da anaokullarının % 80’i devlet tarafından desteği alarak 3 öğün yemek dışında tüm masraflar da devlet tarafından karşılanıyor. Kadınların toplumda çalışmaları, yer edinip iyi işler başarmaları için devlet büyük ölçüde destekçi. Amerika’da ise genel bir doğum izni yasası olmamakla birlikte eyaletlerde yerel yasaların izinleri var ve özel sektörde firmalar kendi yönetmeliklerini oluşturmuş ve bu şekilde kendilerine has bir izin sistemi kullanılıyorlar.

 

 

 

 

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın