Montessori Yatağı Nasıl Olmalı?

0

Önceki yazımda montessori eğitim sisteminden bahsetmiştim. Bu konuyla ilgili yerli yabancı birçok makale okudum ve görüyorum ki evde tam anlamıyla bu eğitim sistemini uygulamamız mümkün değil. Çünkü okullarda matematik, tarih, coğrafya derslerini dahi materyallerle, uygulayarak, görerek, dokunarak temas kurarak öğretiliyor ve öğrenilen hiçbir şey hayal ürünü olarak kalmıyor. Ama temel amacın küçük yaşta kendi ihtiyaçlarını gören, tuvalet, yemek yemek, yatağını toplamak, kıyafetlerini kendi seçip giymek gibi kendi ihtiyaçlarını gören, sorumluluk alabilen, kendine oluşturulmuş cüce hayatında her şeye ulaşıp, inceleyebilen, özümseyen bir birey, büyüdüğünde de öğrenmenin temellerini sağlam atmış, öğrenmeye meraklı ve açık olarak yetişmiş olacaktır. Yani evde uyguladıklarımız da yanımıza kar. :)

Montessori yatağı demek aslında tam anlamıyla yer yatağı değil, bu konuyla ilgili sosyal medyada okuyorum illa yer yatağı olmalı gibi düşünceler var ama bu doğru değil. Montessori yatağı demek, çocuğunuza uygun yatak demektir. Yani çocuğunuzun ulaşabileceği, uykusu geldiğinde rahatlıkla yatağına gidebileceği, kalktığında becerebildiği kadar yatağını toplayıp kalkabileceği, rahatlıkla yatağına ulaşabileceği yatak demektir. Hayata sorumlulukla, bilinçle başlamasının temellerini atma amacıyla Maria Montessori yer yatağının önemini sayfalarca anlatmıştır. Tabi ki hadi yer yatağı yaptım gel yat, kalk topla şeklinde küçüğünüz dize gelmeyecek :) Ama başlangıçta küçük oyunlarla, ilgisini çekeceği çarşaflarla zamanla başarabilirsiniz. Örneğin uyandığında yatak örtüsüyle kaldırma, örtme şeklini oyuna çevirebilirsiniz. Zamanla çocuğunuz özümseyecek ve bilinçlenecektir.

Montessori felsefesini başta çocuğunuza anlatmak, uygulamakta zorlanabilirsiniz. Ancak düşünsenize siz çocuğunuzun her şeyiyle ilgileniyorsunuz, odasını topluyor, oyuncaklarını topluyor, kıyafetlerini giydiriyor, yemeğini yediriyor, buna karşın da duygusal olarak ilgilenmeye daha az zaman ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Bu sorumlukları kendi beceriksizce de olsa yapsa, siz de sadece eşlik etseniz. Ki zamanla olacaktır unutmayın. Bu şekilde daha az yorulur ve daha fazla keyif almaz mısınz? Bence Montessoriyi sizde benim gibi araştırın derim. kafanıza yatar, yatmaz. Veya size uygun olanları uygularsınız. Zaten öyle evde uygulanacaklar aksine sizi zorlamayacak, keyif aldıracak oyunlar. Montessori Eğitimi Nedir? yazımı okuyup montessori ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Araştırdıkça, öğrendikçe sizinle bu konuyu paylaşmaya devam edeceğim.. Sağlıcakla kalın :)

montessori-odasi-3
ev şeklinde montessori yatağı
montessori-yatagi-6
yer yatağı tarzında montessori yatağı
montessori-yatagi-5
yer yatağı tarzında montessori yatağı

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın