İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

0

Düz taban nedir? Düz taban tedavisi nasıldır?

Ayakkabı tercihi bebeklerimizin ilk adımlarında doğru yapılmalı ki tüm hayatını etkileyen yürüme ile ilgili sağlık problemleri yaşamasın. Bu problemler arasında ilk akla gelen düz tabanlıktır. Düz tabanlık doğuştan da olabilir, yanlış ayakkabı tercihinden dolayı sonradan da gelişebilir. Düz taban ayak altındaki kavisin olmaması, ayak tabanının dümdüz gelişmesidir. Uzmanlara göre düz tabanlık tedavisi 10 yaşına kadar kolay düzeltilebilir bir problemdir. Bebeklerin ayaklarındaki kavis 5 yaşına kadar gelişmez. Bu demek oluyor ki 5 yaşından önce bebeğiniz için düz taban endişeleri taşımayın. 5 yaşından sonra problem görüyorsanız bir uzmana başvurmalısınız.

İlk adım ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bebeklerin tabanları 5 yaşına kadar gelişmez ve ayak oyuğunun doğru oluşması için ayakların kuvvetlenmesi gerekir. Bu yüzden uzmanlar bebekler ilk yürümeye başladığında evde çıplak ayakla veya sadece çorapla gezmesini öneriyorlar ki ayaklar, bilekler mümkün olduğunca gelişebilsin. Çıplak ayakla dolaşan toplumlarda ayak bozuklukları nadir görülür. Şu ana kadar olan tüm inanışlar evde bile bebeklerin ayakkabıyla dolaşması, ayak yapısının düzgün olması için ortopedik, kalın tabanlı ayakkabılar olması gerektiğiydi. Bende büyüklerden bu tür yaklaşımlar çok duydum. Hatta neden evde ayakkabı giydirmediğimle ilgili eleştiriler aldım. Ancak uzmanlar diyor ki evde çıplak ayakla yürümeli dışarıda da;

  • Mest tarzı, kaymaz tabanlı, hava alabilen, ortopedik olmayan, anatomik yapılı olmalı.
  • Taban kısmı esnek (elinize aldığınızda ikiye katlanabilen), sanki çıplak ayakla yürüyormuşçasına hissettirmeli.
  • Ayakkabı asla bebeğinize ağır gelmemeli. Hafif ve kaymaz tabanlı olmalı.
  • Hava alabilen yapıda olup terletmemeli yani, kanvas veya gerçek deri olmalı.
  • Ayakkabı çocuğun ayak boyuna uygun olmalı, Ayağı sıkmamalı, büyük olmamalıdır.
  • Ayakkabı çocuğun ayak bileğini sarmalı ki tüm baskı ayakta birikmemeli, bilek desteklenmelidir.
  • Ayak topuğunun arkasına gelen kısım sert olmalı.
  • Ayak tabanının çukurluğuna gelen kısım yüksek olmalıdır.
  • Çukur yükseltinin altına gelen kısımda yükseltiyi destekleyecek şekilde topuk yükseltisi devam etmelidir.

İlk adım ayakkabısı ne zaman alınmalı?

Bebeklerimizin ilk adımlarının heyecanı gerçekten paha biçilemez. Bir adım attı, beş adım attı derken koşmaya başlayıveriyorlar. :) süreci izlemek inanılmaz. Önce emeklemeye, bir yerden tutunarak kalkmaya, tutunarak yürümeye ve sonunda özgürlüğünü ilan ederek yaramazlıkların dozu artar :). Tabi bu süreç bebekten bebeğe değişebilir. Emeklemeden yürüyen bebeklerin sayısı da oldukça çok :) Bebeğiniz bir yerden tutunup kalkmaya ve tutunarak yürümeye başladığı zaman ilk adım ayakkabılarını alma vakti gelmiş demektir. Bebeğinizin erken yürümesi için bu süreçte ona fırsat verin. Sürekli kucakta tutmayın. Bebeğine bir şey olacak kaygısı tabi ki her anne baba yaşıyor. Ancak evinizi düzenlerken tehlikeleri aza indirin, gözle yakından takip sağlayarak evi keşfetmesine, kendini keşfetmesine olanak tanımanızı tavsiye ederim.

İlk adım ayakkabı tavsiyeleri

Attipas ayakkabıları: Tabanı yumuşak ve hareketli bebeklere bu ayakkabıları giydirmek çok kolay. Üstelik yazın dışarıda, kışın da evde giydirmek için çok ideal. Bebeğiniz çıplak ayakla yürür gibi, çok rahat edebileceği bir ayakkabı.

İlkadım ortopedi: Yanılmıyorsam sadece eczanelerde bulunuyor. Bebeğinizin ayak yapısı uzmanlarca yapılan çalışmalarla ortaya çıkmış bir ayakkabı. Dışarıda gönül rahatlığıyla giydirebilirsiniz.

Pediped, Bobux, Nubebe, Kifidis, tride rite, Paqpa, Toddler’dır. Bu markaları da araştırarak ve bebeğinizle deneyerek ona en doğru ve içerisinde rahat hissedip adımlarını kolaylıkla atabileceği ayakkabıları seçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın