Hafta Hafta Hamilelik-Hamileliğin 13. Haftası

0

Bebeğinizde bu hafta neler oluyor?

İlk 3 ayın dolması ile beraber artık hamileliğin en zor dönemi geride kalmış olacaktır. Bundan önceki dönemde limon kadar olan bebek, şimdilerde ise şeftali boyutlarına ulaşmayı başardı. Baş ve kalça arasındaki uzunluk 6.5 ila 7.8 cm olurken ağırlığı ise 12 ila 20 gramdır. Bu dönem ile beraber bebeğin baş kısmındaki büyüme, diğer bölgelere oranla yavaşlamaya başlayacaktır. Bu zamana kadar göbek bağının iç kısmında gelişmiş olan bağırsaklar artık bebeğin karın kısmındaki yerini almak adına hareket edecektir. Bebeğin ses tellerinin gelişmesinin yanı sıra yüz kısmı da insan suretine çok daha fazla benzemeye başlıyor. Gözler birbirine yaklaşırken kulaklar ise başın yan kısmındaki normal yerlerini almış olur. Bebek eğer ki çok fazla utangaç değilse yapılacak olan muayene esnasında cinsiyetini öğrenmek de mümkün hale gelecektir. Yani anne babaların meraklı bekleyişleri büyük ihtimalle bu dönemde sona ermiş olur.

Sizde bu hafta neler oluyor?

13. hafta ile beraber artık annenin karnı yumuşak bir top şeklini almış olur. Bu dönemde kilo alınabileceği gibi bulantı sorunu olan kadınların kilo alım oranı daha az olacaktır. Anneleri 13. hafta ile beraber artık normalde giymiş oldukları kıyafetler dar gelmeye başlar. Göğüslerdeki değişimin yanı sıra şişkinlik, gaz ve çatlak oluşumu da yine annelerin şikayet ettiği konular içerisindeki yerini almış oluyor. Çatlak oluşumundaki en büyük faktörlerden bir tanesi ise hızlı bir şekilde alınan kilolar.

Kontrollü bir şekilde kilo alımı gerçekleşirse ve bu dönemde düzenli olarak su içilirse çatlak oluşumu oldukça az düzeylerde kendini gösterecektir. Genel itibari ile ilk trimester içerisinde annelerin 2-3 kilo alması normaldir. Ancak pek çok anne yaşamış olduğu mide bulantılarından ötürü bu süreci çok fazla kilo almadan hatta kilo vererek geçirmiş olur. Bazıları ise nişastalı ve şekerli yiyeceklerin mide bulantısına iyi geleceğini düşünerek sıklıkla bu tarz besinleri tüketirler ve bundan dolayı da ciddi şekilde kilo alırlar. Bunun olmasının engellenmesi adına yenilen yiyeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

13 Haftalık Embriyo Görüntüsü13 Haftalık Gebelik Görüntüsü

13 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın