Hafta Hafta Hamilelik-Hamileliğin 12. Haftası

0

Bebeğinizde bu hafta neler oluyor?

Hamileliğin 12. haftasına girildiği zaman bebeğin başından kalçasına kadar olan uzunluk yaklaşık olarak 5 cm’e ulaşmışken ağırlığı ise 8 ila 15 gramdır. Bu dönemde muayeneye gidecek olan anne, doppler isimli özel bir dinleme cihazı sayesinde bebeğinin kalp atışlarını duyabilirler.

12. hafta itibari ile el ve ayak parmakları ayrılmış olup tırnaklar büyümeye başlamıştır. Vücudunun belirli yerlerinde ince tüyler belirirken aynı zamanda sahip oldukları sindirim sisteminde de yiyeceklerin bağırsaklara itilmesini sağlayan kasılmalar oluşur. Pek çok kişinin bu dönemde en fazla merak ettiği şeylerden biri cinsiyetin belli olup olmadığıdır.

12. hafta dış bölgedeki üreme organları erkek ve dişi cinsiyet özellikleri adına bazı işaretleri göstermeye başlayacaktır. Doktorunuz size cinsiyetle ilgili belirli bir yüzde verebilir ancak kesinleşmemiştir. Sinir sistemi çok daha fazla gelişecek olan bebeğiniz anne rahminde hareket etmeye başlamış olsa da bu hareketler annelerin hissedebilecekleri düzeyde olmayacaktır.

Bebeğiniz el ve parmaklarını hareket ettirebilir. Şanslıysanız parmaklarını ağzına götürmüş görüntüsünü yakalayabilirsiniz. Sık sık ağzını açma kapama hareketi yapar ve bu da hıçkırıklara neden olabilir. Siz bu hıçkırıkları ilerleyen zamanda seyirme şeklinde farketmeye başlayacaksınız.

Sizde bu hafta neler oluyor?

Anneler hamileliğin 12. haftası ile beraber artık ilk dönemdeki yan etkilerden kendilerini yavaştan da olsa kurtarmaya başlayacaktır. Çünkü pek çok kadın için hamileliğin ilk 11 haftası zor geçse de sonrasında çok daha rahat bir şekilde hareket etmeye başlarlar. Bu dönemde rahim artık leğen kemiğinin içerisine sığabilecektir. Haftanın sonlarına doğru ise rahim alt karın boşluğuna sığamayacak hale gelecektir. İdrar torbası üzerindeki baskı azalacağı için de annelerin sık idrara çıkma sorunu da sona ermiş olur.

Yan kısımlarda başlayacak olan kilo artışı aynı zamanda kalçalar ve bacaklarda da kendini gösterecektir. İlk 3 aylık dönemde 3-5 kilo civarında almış olmalısınız. Bu dönemde artmakta olan kan üretimi ile beraber baş ağrıları kendini göstermeye başlayacaktır. Dolayısıyla baş ağrısı hatta başta dönme sorunu, kimi annelerin karşılaştığı sıkıntılar içerisinde yer almaktadır.

Cildinizde özellikle karnın alt kısmında linea nigra isimli lekeler kendini gösterebilir. Aynı zamanda kılcal damarların belirginleşmesi sonrasında avuç içlerinde kırmızılıklar oluşabilir. Oluşan bu durumun sebebi östrojen seviyesindeki artıştır. Dolayısıyla hamileliğin sona ermesi ile beraber seviyeler normale dönecektir. Anne adaylarının bu dönemde kendine ve sağlığına dikkat etmeye devam etmesi önemlidir.

Hamileliğin başlangıcından itibaren kullandığınız folik asit vitamini genellikle bu ayın başından itibaren kesilecektir. Ancak doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmamalı veya kesmemelisiniz. Hamilelikte kullanılan vitamin ve ilaçlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

 

Hafta Hafta Hamilelikte Hamileliğin 12. Haftası
12 Haftalık Gebelikte Plasenta Görüntüsü
12 Haftalık Bebek Görüntüsü
Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın