Hafta Hafta Hamilelik-Hamileliğin 11. Haftası

0

Bebeğinizde bu hafta neler oluyor?

Hamilelikte 10. hafta geride kalırken artık bebeğin başından kalçasına kadar olan uzunluğu 4.4 ila 6 cm’e ulaşmış olacaktır. Ağırlığı yaklaşık olarak 8 gram olarak bebek neredeyse küçük bir limon büyüklüğünde. Bu dönemde artık tüm organları olması gerektiği yerde olduğu için 11. haftadan 20. haftaya kadarki süre içerisinde fetal büyümesi oldukça hızlı bir hale geleceğinden; ağırlığı şimdikinin 30 katına, boyu ise 3 katına çıkmış olacak.

Var olan bu büyüme ile plasentanın başa çıkabilmesi ve besinleri gerekli şekilde bebeğe aktarabilmesi adına büyüme işlemi burada da devam edecek. 11. haftada bebeğin gelişim sürecinde kulaklar başın yukarı kısmı ve yanlarına doğru hareket eder. Başın büyümesi ile beraber ise omuriliğe doğru bir yaklaşma olacağından artık çene göğüsten ayrılacak ve boyun bölgesinde gelişim ve uzama görülecektir.

11. haftadan sonra bebekle anne arasında kan dolaşımı gerçekleşmeye başlar. Bu dolaşımı da bebeğin eşi denilen plasenta gerçekleştirir. Göbek kordonu üç adet damardan oluşur. Bir tanesi toplardamardır ve anneden bebeğe kan taşır. Diğer ikisi atardamardır ve bebekten anneye atık maddeleri taşır. Bebeğinizin hayati organları görevini tam anlamıyla yapmaya başlar. Kalp, damar ve beyin sistemi gelişmiş bünyelerdeki gibi çalışmaya başlamıştır.

Sizde bu hafta neler oluyor?

Bu dönem adayı için ilk trimesterin yani ilk 3 ayın hemen sonunda yer almaktadır. Her ne kadar bebekteki değişimler oldukça ciddi oranlarda olsa da annelerdeki değişimler çok daha yavaş bir şekilde ilerlemiş olacaktır. 11. hafta bebek rahim leğen kemiği içerisine sığabilecek boyutlarda olduğu için hamile olunduğu anlaşılamayacaktır. Düşünülenin aksine bu dönemde anneler bebeklerinin hareket edip etmediği anlayamayacaklardır. Ancak bebeğiniz içeride sizin ruhsal durumunuza göre hareket eder ve siz hissetmeseniz de o sizi hissetmeye başlar.

11. haftada hissedilecek olan mide bulantısının en büyük nedenlerini başında, hormon üretiminin devam etmesi gelmekte. Bununla beraber göğüs bölgesinde acıma, baş dönmesi, baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunlar da kendini gösterecektir.

Bu dönemden sonra tırnaklarınız ve saçlarınız daha çabuk uzamaya başlayacaktır. Yine bunun etkisi hormonlarınızdan kaynaklanmaktadır. Hamileliğiniz boyunca beslenmenize çok dikkat etmeli dengeli beslenmenizi öneririm. Hamilelikte beslenme yazımdan bilgi alabilirsiniz.

Hamileliğin 11. Haftasında Plasentanın Görüntüsü

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın