Evcil Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 10 Etkisi

0

Çocuklar evcil hayvanlarla tanıştıklarında eminin gözlemlemişsinizdir ki çok iyi vakit geçiriyorlar. Hayvanların çocuklarla olan iletişimi inanılmaz derecede yumuşak ve samimi. Hayvanlar çocuklarımıza psikolog etkisi yapar. Mutlaka evcil hayvanlarla bebeklerin o komik videolarını izlemişsinizdir. Çocukların evcil hayvanlarla evde yaşamasına gerek yok, imkanınız varsa bahçede besleyebilirsiniz veya evde kedi köpek beslemeye karşıysanız kuş, balık vs. besleyebilirsiniz. Hayvanları beslemek, onlarla dertleşmek, konuşmak, oyunlarının bir parçası yapmak psikososyal gelişimine büyük katkı sağlar. Hayvanlarla büyüyen bir çocuğun büyümeyene göre daha sosyal, hayvanların ihtiyaçlarını karşıladığı için daha sorumluluk sahibi ve özgüvenli olduğu araştırmalarla desteklenmiş.

1- Astım ve Alerji riski daha az gözlenir.

Aslında tam tersini düşünüyordunuz değil mi? Tüm çocuklar, alerji duyarlı dahi olsa, küçük yaşlarda hayvanlarla ilgilenen çocukların alerjenlere karşı daha sağlam bünyeli, solunum problemleri olmayan bireyler haline geldikleri ile ilgili birçok üniversitelerde  araştırma yapılmıştır. Tabi bunun için evde beslediğiniz hayvanlarınızın aşılarının tam, veteriner kontrollü olması şartıyla. Bilinenin aksine zaten hayvanlardan gelen mikrop ve hastalıklar, aşıları tamsa ve bakımına özen gösteriliyorsa zararsızdır. Hayvanlar sevgisini hissettiği insana zarar vermezler, insanların insana olan zararı kesinlikle daha fazladır!

2- Çocuğunuzun kişilik gelişimine katkı sağlar.

Hayvan besleyen çocuklar, hayvanın bakımıyla ilgilendikleri için sorumluluğu, hayvanları koruyucu kimlik geliştirdikleri için özgüveni ve aidiyet duygusunu, hayvanlarla kurdukları iletişim sayesinde sevmeyi öğrenir. Hayvanlarla beraber büyüyen çocuk ileride birine asla zarar veremez ve daha kolay sosyalleşir.

3- Otistizm teşhisi konmuş çocuklarda tedavi edici olarak kullanılıyor.

Otizm teşhisi konmuş çocukların, hayvanlarla iletişim kurmalarını sağlayarak, günlük aktiviteler yaparak bu özel çocukların davranış bozuklukları daha az görülmüş, daha mutlu ve stressiz olduğu gözlenmiştir.

4- İki yaşına kadar mesafeli olması bebeğinizin yararına olur.

İki yaşına kadar bebekler hastalıklara, alerjilere fazla duyarlıdır. Hayvanların tüyü, köpek sahibiyseniz bebeğinizi yaladığında, aşıları tam değilse veya düzenli veteriner kontrolü yoksa bebeğinize zararlı olabilir. Ancak yapılan araştırmalara göre ilginçtir ki mikropları ve hastalıkları, kirli sulardan veya iyi yıkanmamış besinlerden alma olasılığınız daha fazladır. Bir evcil hayvana bebeğiniz doğmadan sahipseniz ondan vazgeçmenize gerek yok. Düzenli veteriner kontrolleri ve biraz hijyene dikkat ederek bebeğinizi koruyabilirsiniz. Ancak evcil hayvan almayı düşünüyorsanız bebeğiniz iki yaşına geldiğinde, hem hayvanıyla daha bilinçli bir iletişim sağlar, hemde sorumlulukları daha dikkatli ve öğrenerek yerine getirmeye başlar.

5- Hayvanların hisleri bizden daha kuvvetlidir.

Biliyorsunuz ki hayvanlarımız pozitif veya negatif enerjiyi hissederler. Duyu organları bir bebeğinki gibi belkide daha fazla duyarlıdır. Bebeğinizin ve sizin hislerinizi algılayarak size olan davranışları bile değişip teselli etmeye başlıyorlar. Ben köpeğimde bizzat deneyimledim :) Böylelikle çocuğunuz köpeğinden ya da başka bir hayvanından bedavaya teselli edilmiş ve problemini atlatmış oluveriyor. Ütopik mi geldi? deneyin ve görün :)

6- Hem öğretir, hem öğrenirler.

Çocuğunuz köpeğine, kedisine, kuşuna bir şeyler öğretirken kendisi de mutlaka kendine bir şeyler katacaktır. Aynı zamanda öğretmeye çalışırken sabırlı olmayı da öğrenir.

7- Çocuğunuz yalnız kalmayacak, ona arkadaş olacaktır.

Yalnızlığı çocuklar hiç sevmezler. Aynı zamanda çevresinde arkadaşlarının olmaması gelişimini ve psikolojisini de etkiler. Evde dertleşebileceği, beraber oyun oynayabileceği, konuşabileceği bir dosta her zaman ihtiyacı vardır. hm bu dost asla yargılamayacağı, hep destek olacağı, çekinmeden her şeyini anlatabileceği, negatif karşılık alamayacağı bir dost olacaktır. :)

8- Sorumluluk bilinci sağlam temelli atılır.

Evcil hayvan edindiğinizde herşeyiyle siz ilgilenip çocuğunuza sadece sevme işini bırakmayın. Çocuğunuza kuş, kedi, köpek, balık hangi hayvan olursa olsun temizliği, bakımı, veteriner kontrollerini, aşılarının takibini bizzat siz yaptırın ki sorumluluk sahibi olmayı öğrensin. Sorumluluk bilincinin okul başarısından, hayat düzeninden, iş hayatından her şeye çocuğunuza yaşamı boyunca fayda sağlayacağını biliyorsunuz zaten.

9- Hayvan sevgisi içinde olan çocuk asla birine zarar vermez!

Hayvanları seven, onlarla iletişim kuran, koruyan, aitlik duygusu gelişen hiçbir çocuk ileride birine kasten zarar vermez, şiddet yanlısı olmaz. Aksine merhamet duygusu olan, sabırlı, kişilik haklarına saygılı bir birey yetişmiş olur.

10- Birine yardım etmenin bilincine ve hazzına sahip olabilir.

Hayvanlar korunmaya muhtaçlar. Sizin onlara yardımınıza, bakımınıza, iletişiminize de muhtaçlar. Çocuğunuz hayvanına yardımcı oldukça, ilgilendikçe, bir şeyler paylaştıkça, yardım etmenin verdiği mutluluğu hissedecektir. Bu sayede yardımsever ve paylaşımcı bir yapısı olacaktır.

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın