Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

0

Haahh tam gaz problemleri bitti uykusu düzene girdi derken… İnci dişler gözükür! Gelsin tekrar uykusuz geceler, ağlamalar, huzursuzlanmalar.

Ortalama olarak bir bebekte, 6-8 aylar arasında ön alt dişler belirmeye başlar. 2,5 yaşına kadar bu dişli süreç devam eder. Genetik olarak, bebeğe göre değişebilir. Bebeklerin diş çıkarması, anne yada baba hangi aylarda ilk dişini çıkarmışsa bebeğinde de o aylarda filizlenmeler gözlenir. Bazı erken diş çıkaran bebekler dişle doğar veya ilk ayında çıkar. Bu dişler genellikle çekilir. Sallanma oranına bakarak bebeğin yutma riskine karşı da çekilmesi önerilir. Tabii doktorunuza mutlaka danışınız. Belirtiler iki üç ay öncesinden genellikle salya miktarındaki artışla kendini gösterebilir.

Öncelikle dişler gelmeden önce dişin geleceği yerde kabarma gözlemlenir. Bu kabarmadan sonra en geç 10 gün içerisinde diş kendini gösterecektir. Diş çıkaran bebeklerde görünen rahatsızlıklar; iştahsızlık, uyku düzensizliği, diş kaşıma, artan tükürükler, huzursuzluk, ağız çevresinde kızarıklık veya döküntülerdir. Bazı bebeklerde ise ishal, ateş gibi belirtilerde gözlemlenir. Hastalıkla karıştırılmaması için ateşin derecesi 38 i geçtiğinde ve düşüremediğinizde, ishal 1 günden fazla ve ateşle beraber gözlendiğinde diş çıkarmadan değil başka bir rahatsızlıktan kaynaklanma ihtimalini düşünerek doktorunuza başvurun. Bazı bebeklerde kulaklarını çekiştirmeler görülebilir. Diş çıkarken kulak ağrısı yapabilir. Ancak yine uzun süreli ise kulak iltihabı riskine karşı mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebeklerde diş çıkarma sırası;

Ön santral dişler: 6-10. ay
Lateral (yan diş): 9-12. ay
Kanin (köpek dişi): 15-21. ay
Birinci azılar: 13-18. ay
İkinci azılar: 24-33. ay  bu sıralama ortalama sürelerdir ve bebekten bebeğe değişebilir.

Bilindiği üzere bebekler her şeyi kemirmeye, ağzıyla keşif yapmaya bayılırlar. Dişleri çıkacağı zaman daha iştahlı kemirip, etrafta sürekli dişine göre nesneler ararlar. Bebeğinize bu dönemde sert soğuk bir elma, taze soğan gibi doğal diş kaşıyıcılar da verebilirsiniz.

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın