Bebekler İçin 10 Ev Düzen Önerisi

0

Bebeğinizin yürümesi, onun özgürlüğünü ilan edip, kural tanımadan keşif sürecinin başlaması demektir. Bebeğiniz artık evin bir ferdi ve ona sadece tek bir oda vererek işin içinden çıkmanız pek mümkün değil. Çünkü karşınızda aşırı meraklı, özgür, bağımsız, kural tanımayan, kural nedir bilmeyen bir birey yetişmekte :) 

Evin kullandığınız her bir odasını bebeğinize göre düzenlemek zorundasınız. Çünkü sizin hemen ayaklarınızın dibinde, nereye giderseniz gelen, siz ne yaparsanız taklit etmeye çalışan, sizden beslenip öğrenmeye çalışan bebeğiniz yürümeye başlayarak artık çocukluk evresine geçmekte.

1. Bebeğinizin odasını kendi küçük dünyasına göre düzenleyin.

Öncelikle kendi odasını dilediğince özgür olabileceği, yatağına, dolabına, oyuncaklarına, kitaplarına ulaşabileceği bir alan haline getirmeniz önemli. Çünkü kendi minicik boyuna karşın etrafındaki eşyalar yeterince büyük ve kendini devler ülkesinde hissetmesinin özgüvenini zedeleyebileceğini düşünüyorum. Ona uygun alanlar yaratmak gerekli. Örneğin ayakkabılıkta en alt raf, mutfakta en alt çekmece, banyoda en alt dolabın bebeğinizin ulaşabileceği ona ait eşyaları barındırması gibi… Bu konu hakkında Montessoriye Göre Bebek Odası yazımda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2. Bebeğinizin üzerine düşebilecek eşyaları kaldırın.

Bebeğiniz henüz tehlikenin nereden geleceğini öğrenmediği için elinin ulaşabildiği her şeye dokunmak ve incelemek isteyecektir. Ulaşabildiği her türlü kırılabilecek, üzerine düşebilecek vazo, saksı, çerçeve, kesici aletler…vb  kaldırıp evinizi sade bir hale getirmeniz gerekli.

3. Kimyasalları kilitli dolaplara kaldırın.

Evinizde bulunan tüm temizlik malzemeleri bebeğiniz için geri dönülemez tehdit oluşturur. Meraklı bebekler mutlaka ambalajlarındaki renklere dikkat kesilip şişelere yönelecektir. Yutması, üzerine dökülmesi sizin gözünüzden kaçabilmesi çok olasıdır. Bizde insanız ve bebeğimizi hayata hazırlarken ne kadar dikkatli davransak da dikkatimizden kaçma ihtimaline karşı tüm tedbirleri almalıyız. Kimyasal ürünleri yüksek yerlere kaldırmak, onlara tırmanarak ulaşabilmesi riskini taşır. Mutlaka kilitli bir dolapta tutmalısınız.

4. Elektrikli eşyaları kaldırın, prizlerinizi kapatın.

O prizlere merak edip parmağını sokmayan bir tane bebek görmedim :) mutlaka şanslarını denerler ve parmaklarını priz deliklerinin içine ısrarla sokarlar. Evde ulaşabileceği tüm prizleri bebekler için satılan priz güvenlik ürünleriyle mutlaka kapatın!

5. Dolapları duvara monte edin.

Bebeğiniz tırmanabileceği her şeyin üzerine çıkmak isteyecektir. Bu yüzden tırmanıp düşebileceği eşyaları kaldırın. Tutunarak çıkmaya çalışırken dolap üzerine devrilip bebeğiniz altında kalabilir. Bu şekilde korkunç bir olayla karşılaşmamak için devrilme riski olan eşyalarınızı duvara monte edin.

6. Sivri köşeli mobilyaların köşelerini kapatın.

İlk yürüdükleri zaman dengelerini kontrol edemezler ve düşe kalka büyürler. Bebeğinizin çarpma olasılığı olan mobilya köşelerini yumuşak güvenlik ürünleri ile kapatın. Bebek güvenlik ürünlerini fazla fazla alın ve ihtimalleri ortadan kaldırın ki kötü sonuçlar doğuracak kazalarla karşılaşmayın.

7. Banyo ve tuvaleti kilitli tutun.

Banyo ve tuvalet tamda bebeklerin merakına yenik düşebilecekleri nesnelerle dolu. Şampuanlar, kremler, temizleyiciler, klozet, çöp kovası, klozet fırçası… bebeğiniz neye elini sürse tehlike demek. Bu yüzden tuvalet ve banyoları kapalı veya kilitli tutmalısınız.

8. Gözleriniz küçük nesnelerin radarı olsun.

Bebeğiniz 0-2 yaş evresinde ağzıyla keşfeder. İncelemek istediği her şeyi koşulsuzca ağzına atar. Bu yüzden etrafta küçük nesneler için radar olun. Mutlaka parçalanabilecek, boğazına kaçabilecek küçük nesneleri yok edin.

9. Dolapları düzenleyin, Masa örtülerini kaldırın

Bebekler dolap açmayı öğrendikten sonra her dolap kapağını mutlaka açıp keşfe çıkarlar. Dolaplarınızı bebeğinize göre düzenleyin. Örneğin mutfakta alt çekmeceleri bebeğinizin karıştırabileceği zararsız eşyalarla doldurun. Hem karıştırma hevesini o çekmecelerde aşsın hemde siz çok kuralcı olmamış olursunuz. Ben kızıma uygun alt çekmeceleri oluşturdum. Bazen açıp kurcalayıp oyalanıyor. Kesici, küçük ve zararlı olabilecek eşyaları da üst dolaplara ve bebek güvenlik kilitlerini kullanarak düzenlemenizi yapın. Bebekler masa örtüsü çekmeye bayılırlar. Genellikle üzerinde tabak, bardak, yemek…vs bulunan masa örtüsünü çektikleri an üzerine dökülmeleri kötü sonuçlar doğurur. Keşifçi, meraklı bebekler için gözleriniz, kulağınız açık olsun:)

10. Merdiven başlarını kapatın.

Merdivenli evde oturanlar için, özellikle bebeğinizin emekleme döneminde boşluk duygusu da gelişmediği için kendilerini öylece merdivene bırakabilirler ve düşebilirler. Yürümeye başladıkları zaman da merdiveni mutlaka merak edip düşme olasılığı da oldukça fazladır. Merdiven başlarını bebeğinizin geçemeyeceği şekilde kapatın.

Bebeklerimizi tabi ki cam fanusta büyütemeyiz. Canları acımadan, düşmeden, kafalarını bir yerlere çarpmadan hiçbir tehlikeyi öğrenemezler. Bazen bilinçli ve kontrollü olarak tehlikelere izin verin. Örneğin elini biraz yakın ki sıcağın kötü bir şey olduğunu anlasın. Bazen çok tehlikeli olmayan durumlarda düşmesine izin verin ki düşmenin ona zarar verdiğini kavrasın. Dolapları karıştırmak istiyorsa bebeğinize uygun dolaplar oluşturun açsın karıştırıp keşfetsin ki sizin her şeye hayır dediğinizi düşünüp çekingen yada daha hırçın bir çocuk olmasın. Siz fazla korumacı olursanız gittiğiniz yerlerde her yere saldırmak isteyebilir. Bebeğinizin ipini kontrollü ve biraz gevşek tutarak doğruları öğretebilirsiniz diye düşünüyorum.

Siz evinizde bebeğinizin güvenliği için yeni bir düzen oluşturursanız gözünüz sürekli üzerinde olmadan onu özgür bırakarak özgüvenini de desteklemiş olursunuz. Bebekli ev yaşayan evdir. Eviniz dağınık huzurunuz yerinde olsun :)

 

 

 

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın