Bebeğinizi daha zeki hale getirmenin basit yolları

0

Yeni dünyaya gelen bebekler insanın doğası gereği bir çok şeye hazırlıklı olarak doğarlar. Yapılan çalışma ve araştırmalarda 3 yaşında bir bebeğin beynindeki nöron bağlantılarının 30 yaşında yetişkin birinden daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bu demek oluyor ki insan vücudu doğada karşılaşabileceği zorluklara hazırlıklı olarak doğuyor. Bebeklerimizin bir çok şeyi yetişki

nlerden daha hızlı öğrenmeleri bu yüzden gerçekleşiyor.

Bizler ebeveyn olarak onlara, çıktıkları bu zorlu yolculukta ufak egzersiz ve oyunlarla destek olabiliriz. Çocuklarımızın becerilerini geliştirmeleri için duyularını

 

 

 tetikleyebilir, onlara vücutları ile neler yapabileceklerini gösterebilir en azından daha erken farkına varmalarını sağlayabiliriz.

Sizler için hazırladığım bu listedekileri aklınıza geldikçe uygularsanız bebeğiniz üzerindeki etkilerini göreceksiniz.

Görme Yetisini Uyarın

1 – Göz teması kurun

Yeni doğan çocuğunuzun gözleri açıldıktan sonra o kısa anlardan faydalanın ve gözlerinin tam içine bakın. Yenidoğanlar yüzleri hatırlayabilirler ve sizinkide en önemli olandır. O yüzden çocuğunuzla bağınızı daha hızlı kurmak için göz temasından kaçınmayın.

2 – Dil çıkarın

Yapılan araştırmalara göre 2 günlük bebek bile basit yüz hareketlerini taklit edebilir durumdadır. Dil çıkarmanız onun bu hareketleri taklit etme isteğini artıracaktır.

3 – Ayna karşısına geçirin

Bebeğinizi ayna karşısına geçirip kendi kendisini incelemesini sağlayın. İlk başlarda başka bir çocuğa baktığını zannedecektir ama aynadaki diğer bebeği hareket ettirmekten ve güldürmekten mutluluk duyacaktır. Hatta onun boyuna uygun bir ayna koyabilirsiniz duvara. Aynanın önüne yatırın ve kendini izlemesine, keşfetmesine fırsat tanıyın. Yalnız bebeğiniz hareketlendiğinde kaldırın yada kırılmaz aynalardan kullanın.

4 – Farklılıklara dikkatini çekin

Bebeğinizin yüzüne biri 20, diğeri 30 cm uzaklıktan birbirinin benzeri iki fotoğraflar tutun. Fotoğraflar birbirine bezemelidir mesela birinde ağaç var, diğerinde yoktur. 2. fotoğrafı yaklaştırıp 1.sini yakınlaştırın ve belli aralıklarla yakınlaştırdığınız fotoğrafa odaklanmasını sağlayın. Bu egzersiz bebeğin kısa hafızasını çalıştıracak aynı zamanda uzak-yakın ilişkisini kavramasına yardımcı olacaktır.

Onunla Konuşun ve güldürün

5 – Birden susun!

Bebeğinizle konuşurken aralarda es verin ki konuşma sırasının onda olduğunu anlasın. Çok geçmeden siz sustuğunuzda o birşeyler mırıldanmaya başlayacaktır.

6 – Onun dilinde konuşun

Arada bir siz de onu taklit edin. Bebeğiniz anlamsız ve onun kulağına daha yatkın gelen bu sesleri dinlemekten zevk alacak, size karşılık vermeye çalışacaktır.

7 – Şarkı söyleyin

Olabildiğince çocuk şarkısı öğrenin ona bunları sık sık söyleyin. Hatta kendi şarkılarınız ve besteleriniz olsun. ( Şimdi senin altını değiştireceğiz, şimdi kızımın uyku zamanı vs.) gibi. Ayrıca klasik müzik dinletin, Tarkan dinletin, Sezen Aksu dinletin, The Beatles dinletin, Pink Floyd dinletin :) Araştırmalara göre bebekken dinlenen müzik matematik zekasının gelişmesi ile ilişkiliymiş. Çocuk Gelişiminde Müziğin Önemi yazısını okumalısınız.

8 – İpucu verin

Yapacaklarınız hakkında tüyolar vererek konuşun. Mesela ‘Şimdi ışığı açacağım’ deyin ve göstererek ışığı açın. Olay örgüsünü kavramasına yardımcı olacaktır.

9 – Onu güldürün.

Onun gülmesini sağlayın ve sizde kahkaha atın.  Türlü şaklabanlıklar serbest :) Böylelikle espri ve mizah anlayışı gelişmeye başlayacak ve birbirinize ait komik bir iletişim başlayacak.

10 – Komik suratlar yapın

Yanaklarınızı şişirin ve parmaklarıyla yanaklarınızı patlamasını öğretin.  Kulağınızı çekmesini sağlayın ve aynı anda dilinizi çıkarın. Böylelikle yanaklarınızı şişirdiğinizde yada kulağınızı çektiğinde ne yapacağınızı öğrenerek sizinle oyun oynamak isteyecektir.

Her fırsatta ona yakınlaşın

11 – Mümkünse emzirin!

Bebeğinizin güvenle bağlanmanın fırsatıdır emzirmek. Emzirirken onunla konuşun, ninni söyleyin, saçlarını okşayın… Bol bol temas kurun. Bu nefis zamanların tadını çıkarın bir daha gelmeyecek! Uzun süre emzirilen bebeklerin IQ seviyelerinin yüksek olduğu bir gerçektir.

12 – Bez değiştirme zamanlarını iyi kullanın!

Kıyafetleri çıkarırken şimdi sağ kolunu çıkarıyorum, sol kolunu kaldırıyorum gibi sürekli kıyafetleri, vücut paraları anlatan konuşmalar yapın. Bu bebeğinizin bez değiştirme rutinini anlamasına yardımcı olur.

13 – Televizyonu kapatın!

Bebeğinizin birebir fiziksel ve zihinsel etkileşime ihtiyacı vardır. Bunu televizyon asla sağlamaz.  Televizyon İzletmek Gerçekten Zararlı Mı? yazısını buradan okuyabilirsiniz.

14 – Onu dinlendirmeyi unutmayın!

Uyarıcı nesneler gösterin, müzikler dinletin ama bazende hiçbir şey yapmadan konuşmadan onu dinlendirin. Kendini tanımasına, sessizlik içinde keşifler yapmasına fırsat tanıyın.

Fiziksel aktiviteler üretin

15 – O’nun oyun alanı olun!

Yere yatın ve bebeğinizin üzerinize tırmanmasına, üstünüzde sürünmesine izin verin. Bu bebeğinizin sınırlarını keşfetmesine, problem çözme becerisini arttırmasına yardımcı olacaktır. Sizinde işin içinde olmanız güven verecektir.

16 – Engelli parkur kurun

Koltuk minderi, yastık, kutu veya oyuncak yerleştirerek kaba motor becerilerini artırın ve bebeğinize öğelerin üzerinde nasıl, altında ve üstünde olacağını gösterin.

17 – Dans etmeyi öğretin

Dans etmek mutluluktur. Hem dans ederken denge sağlamaya çalışacak hemde taklit yeteneği gelişecektir. Bale nasıl yapılırı, halay nasıl çekiliri öğretin ve seyredin :)

18 – “Lideri izle” oyunu oynayın

Siz lider olun sizin arkanızdan gelirken hızınızı yavaşlatın, hızlandırın, birden durun. Bu onu güldürecek ve dikkat yeteneğini geliştirecektir.

19 – Şimdi o size yol göstersin

Şimdi tam tersini yapın. Siz bebeğinizin peşinden gidin. değişik sesler çıkarıdğında sizde ayısını yapın. Yüz ifadesi değiştiğinde siz de değiştirin… gibi

Beraber çevreyi keşfedin

20 – Manzara izletin

Bebeğinizi bir kanguruda, arabada veya yürürken gördüğünüzü anlatın – “Bu küçük bir kedi” veya “Büyük ağaçlara bakın!” Veya “Bu sesi duydunuz mu?” – Bebeğinizin kelime dağarcığını geliştirmek için en etkili yöntem.

21 – Alışverişe gidin

Beraber alışveriş yapın, yaparken renklerden bahsedin ‘Bak kırmızı elbise’ gibi. Başka çocukların yanına götürün. İlk iletişimi izleyin. Kitapçıya götürün kitalara dokunmasına izin verin.

22 – Dekoru değiştirin

Bazen mama sandalyesinin yerini değiştirin, odasında yatağının veya nesnelerin yerleriyle oynayın. Bu farklılık  zihnine meydan okuyacaktır.

Onların seviyesine inin

23 – “Bul karoyu al parayı” oynayın

Birkaç minik kap bulun ve bebeğinizin küçük oyuncaklarından birini altına saklayın. Kapları karıştırın ve bulmasına izin verin. Dikkati geliştiren basit bir oyun.

24  – Ce – eeee oynayın

Ce-ee oyunu bebeğiniz için basit ama en etkili ve eğlenceli oyundur. Bebekler nesnelerin birden yok olduğunu zannederler.  Bebeğiniz yanından ayrıldığınızda yok olduğunuzu zannederek ağlamaya başlar. Bu oyun, nesne devamlılığının olduğunu, nesnelerin yok olmadığını anlamasını sağlar.

25 – Bıkmadan oyuncaklarını yerden alın

Bebeğininiz bıkmadan yere emziğini, oyuncağını atıyorsa sizde bıkmadan kaldırıp ona verin. Yerçekimini keşfediyor!

26- Toplarla oynayın

Havaya atıp düşmesini, tutmayı gösterin. Top en etkili zeka geliştirici oyuncaktır. Çünkü sizinle ivmelenir ve yavaşlayarak durur. Bunu görüp keşfeder. Bebeğinizin topa ayak uydurarak hareket etmeye çalışması, motor becerileri geliştirir.

Dokuları oğretin

27 – Kağıt mendillere dokunun

Mendilleri kutusundan çekmesine, tuvalet kağıdı rulosunu sökmesine izin verin. hem dokusu farklı gelecek hemde el kol koordinasyou gelişecektir.

28 – Dokunarak hissetmeyi ögretin

Farklı dokulu kumaşlardan oluşan bir kutu ayarlayın: ipek, havlu, yün, keten. Bebeğinizin elleriyle, ayaklarıyla dokunmasını sağlayın ve her birinin nasıl hissettirdiğini anlatın.

29 – Değişik dokulara dokunmasını sağlayın

Bebeğinizin her fırsatta değişik gördüğünüz nesnelere dokundurun. Bitki yaprağı, ıslak çamaşırlar, kozalak, taş, çiçek, buz, sebzeler, meyveler… güvenli nesnelere temas ederek büyümesine desek olun.

30 – Yemeğiyle oynamasına izin verin

Bebeğiniz hazır olduğunda sebzeleri elleriyle keşfetmesine izin verin. Döksün saçsın!  El göz koordinasyou, özgüven, yediğini tanıma gibi birçok yararı var. Ek gıdada BLW linkinden bebeğiniz için neden yapılmalı okumalısınız.

Basit ama gerçekten etkili olduğunu düşündüğüm birikimlerimi aktardım size. Sizde yorum olarak eklemek istediklerinizi ekleyerek birçok kişiye bebeğini büyütürken fayda sağlayabilirsiniz. :)

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın