Babywearing Nedir?

0

Yenidoğan bebekler anne karnından yeni ayrıldığı için annenin kokusuna, sıcaklığına bağımlıdır. 0-3 aylık dönem gebeliğin 4. trimesteri olarak adlandırılır. Hem bebek hem anne için zor bir dönemdir. Bebek dışarıdaki ortama alışırken huzursuzdur ve sürekli anne karnına geri dönme, oradaki ortamı sağlama eğilimindedir. Anne ise lohusa döneminde bebeğiyle olan hayatına alışabilmek ve ona yetebilmek için çok çaba harcar ve bocalar.

Babywearing, bebeğini annenin güvenli ve huzurlu kollarında taşımak demektir. Anne bebeğini giydiğinde, bebeğiniz için güven ortamı anne içinde sosyal ortam sağlanmış olur. Özellikle ilk dönemlerde bebek anneye daha fazla muhtaçtır. Beslenmeye, altını değiştirmeye, kucağında huzurla uyumaya…Anne olarak bebeğinizi bırakıp dışarı çıkmak, ihtiyaçlarınızı gidermekte zorlanırsınız. Bebeğinizi kucağınıza giydiğinizde, o sıcacık koynunuzda uyurken siz ev işi yapabilir, alışverişe veya arkadaşlarınızla görüşmeye gidebilir hatta spor yapabilirsiniz. Bu da şüphesiz psikolojinize çok iyi gelir. Annenin ruh hali bebeğine yansıdığı için iki taraf da memnundur. İlk zamanlarda bebeğinizi bıraktığınızda onun size aniden ihtiyaç duyması an meselesidir ve sizinde aklınız sürekli bebeğinizdedir. Bu yöntem sayesinde bebeğiniz kucağınızda sıcacık uyurken, sizin dışarıya çıkıp ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz gerçekten güzel bir avantaj sağlar. 

Eski çağlarda kadınlar derede çamaşır yıkarken, evde işlerini yaparken bizim şu an “sling” kanguru olarak adlandırdığımız çarşafları bağlayarak bebeklerini taşıdılar. Hem bebekleri annelerinden bir an olsun ayrılmayarak güven duygusu gelişti. Hem de anneler çalışmaya devam ettiler.

Babywearing bebeğime zarar verir mi?

Ben ilk araştırdığımda açıkçası bu soru kafamı kurcalamıştı. Araştırıp bilgi sahibi olunca rahatladım. Kanguru seçerken ergonomik kanguru olmasına dikkat etmek gerekir. Piyasada çok fazla kanguru çeşidi var ve satılanlar eğer ergonomik kanguru değilse çok net almayın!. Ergonomik kanguruda bebeğin duruş pozisyonu bacaklar açık ve bedeni “C” şeklindedir. Anne için ise ergonomik yani sırt ve bel desteklidir ve ağrı yapmaz. Buna dikkat ettiğiniz sürece bebeğinizde sizde bir zarar görmezsiniz. 

Babywearing Çeşitleri Nelerdir?

Bebeğiniz için Sling ve Kanguru olarak seçenekleriniz bulunuyor. Sling uzun kumaş formunda ve çeşitli bağlama teknikleriyle bebeğinizi kavrıyor. Özellikle 0-6 aylık dönemde bebeğinizin duruş pozisyonu açısından sling öneriliyor. Kanguru ise bel ve sırt destekli olarak ergonomik şekilde tasarlanmıştır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için facebookta Babywearing Türkiye grubuna katılabilirsiniz.

Aşağıda yenidoğan ve klasik bağlama çeşitlerini anlatan videodan fikir edinebilirsiniz.

Kanguru ve Sling anneler tarafından yüzyıllardır kullanılıyor. Anne için muhteşem olan ise bebeğinizi göğsünüzde sıcacık hissetmek! Bebek için ise güven demek… Babalar da anneleri kıskanıp sling – kanguru kullanmaya başladılar ve ortaya çıkan görüntü insanı sıcacık gülümseten cinsten…

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın