Ay Ay Bebek Gelişimi-2. Ay Bebeğimin Gelişimi Nasıl Olur?

0
bebekvemuzik
Bebeğinize müzik dinletmek onun algısını geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Artık yavaş yavaş bebeğinizle olan hayata uyum sağlamaya başladınız ve onun evdeki varlığına alıştınız. Bebeğiniz bu ay sizinle sohbet edercesine agulamaya başlar. Siz bebeğinizle konuştukça size kendi dilinde karşılık verir. Şarkı söylediğinizde, konuştuğunuzda size bilinçli gülücükler atmaya başlar. Bu anlar o kadar kıymetli ki ben her anı bir kutuya saklayıp her istediğimde açmak isterdim.

Bebeğinizin kafası hala vücudunun en büyük uzvudur. Bu yüzden başını tutmakta hala zorlanabilir. Bebeğinizi yüz üstü yatırın ki omurları, kasları iyice güçlensin. Böylelikle kafasını daha rahat kontrol etmeye başlayacaktır.  Yere renkli, bebeğinizin dikkatini çekecek battaniyeler serebilirsiniz. Ya da oyun halıları alabilirsiniz. hem renklidir hemde oyuncakları olduğu için, bebeğiniz uzanmaya tutmaya çalışarak kendini geliştirmeye devam edecektir.

Gözleriyle etrafı izler. Nesneleri takip etmeye başlar. Ses çıkaran nesneler verin ilgi alanı o yöne kayacaktır.  Çıngıraklı renkli oyuncaklarla yüzüne biraz yaklaştırarak ilgisini hem görsel hemde işitsel olarak çekebilirsiniz. Kucağınıza alın müzik açın ve dans edin. Şarkılar söyleyin. Size kendi dilinde eşlik etmeye başlayacaktır. Ellerini kollarını hareketlendirecek, kahkahalar atacaktır. Beslenme saatleri düzene girmeye başlar ve daha uzun aralıklarla besleyebileceksiniz. Gece uyku süresi uzamaya başlayacaktır. Bazı bebekler gece  6 saat uyuyabilirler. Eğer sizin bebeğinizde gece boyu uyuyorsa kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin 2. ayda yapılması gereken aşıları nelerdir?

DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 1. Doz

BCG/Verem Aşısı

KPA 13/Pnomökök Aşısı (Zatürre aşısı) 1. Doz

Rotavirüs aşısı (ishal aşısı) 1. Doz (Not: Bu  aşıyı  bazı  doktorlar 3. ayda  başlayıp 3-5-7 aylarda  da  yapabilir, ilk  doz  14 hafta 6  günden  geçe  kaldıysa  aşı  yapılamaz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın