Ay Ay Bebek Gelişimi- 1. Ay Bebeğimin Gelişimi Nasıldır?

0

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hissedilenlerin tarifi zor, ama itiraf edin çoğunuz, bu nasıl çirkin, ama nasıl masum gibi çelişkilere düştünüz :) Şahsen ben düştüm. Çünkü ilk kucağıma verdiklerinde şiş mi şiş bir burun, yine yumuk yumuk gözler, vücut şişkin. Siz de saatlerce suda kalsanız nasıl olurdunuz düşünün. Neyse ki bebeğinizin vücudunu saran koruyucu bir örtüsü var bu yüzden o kadar kötü halde doğmuyorlar :)

 1. Ay bebeğimin gelişimi nasıl olmalıdır?

İlk doğduklarında bebekler hayatta kalmalarını kolaylaştıracak içgüdüyle doğarlar. Yeni doğan bebeğinizi kucağınıza koyarsanız, araya araya sizin memenize ulaşacaktır. Yeni doğduklarında görme duyuları fazla gelişmemiştir. Bebekler sanki 3 kat tül perdenin arkasından bakarmış gibi görürler dünyayı, 15-30 cm lik bir mesafeyi tarayabilirler. Büyüdükçe bu tül perde birer birer kalkar. Ama diğer duyuları fazlasıyla gelişmiştir. Koku; örneğin annenin kokusunu alan bebek sakinleşir, huzurla uyur. Sesleri algılayıp o yöne odaklanır anne sesini tanır. Bebeğiniz anne karnındayken sizin bir bağınızdı. Bebeğiniz doğup bu bağ koptuğunda, sizin olan her şeyi hatırlar ve duyduğunda kokladığında rahatlar, kendini anne karnındaki huzur dolu yuvasında hisseder.4290076446_e507067435_b

Ortalama günde 15-20 saat uyurlar. Uyanık kaldıklarında ise genellikle sessizdirler. Bu ay bebeklerinizin en sakin ve en huzurlu ayı tadını çıkarın.

Siyah beyaz cisimlere daha dikkatli bakarlar, ay sonuna doğru yatar pozisyonda kafalarını çevirebilirler. Yüzüstü yatmaya bayılırlar. Bu gelişimler elbette ki doğar doğmaz değil ay sonuna doğru zamanla gelişir, sabredin.

Bebeğinizin 0-1. Ayında yapılacak aşıları nelerdir?

0. ayda ve 1. ay sonunda iki doz olmak üzere Hepatit B aşısı yapılmalıdır.

 

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

Bir Cevap Yazın