3 Maddede Çocuklar için Uyku Tulumu Seçimi

4

Hangi çocuk üstünü açmadan, yatakta taklalar atmadan, yatırdığınız gibi uyuyor? Hepsi yatakla savaş içerisindeler :) Bu yüzden uyku tulumu hayat kurtarır, bebeğinizin hasta olmasını engeller, gece üşüdüğü için uyanmasını, üşüdüğü için kötü rüyalar görmesini engeller. Öyle amaan uyku tulumu işte deyip geçmeyin ha! Ben ki çeşit çeşit uyku tulumları denemiş biri olarak kriterleri sayınca hak vereceksiniz.

Bebek Uyku Tulumu özellikleri nasıl olmalı?

Uyku tulumu dediğin, nefes almalı, çocuğunuzu terletmemeli, içi pamuk olmalı elyaf değil. Uykusunda rahat hareket olanağı sağlamalı, ne bol olup içinde dönmeli ne de dar olup sıkmalı, kolay giydirilebilir olmalı, evin ısısına göre belirlenen tog değeri olmalı…

1.Uyku tulumunda beden ve model seçimi

Gerçekten kaliteli bir uyku tulumu alacaksanız (gerçekten hatırı sayılır ücretlerde oluyor) ve büyük alıp seneye de kullanma fikrindeyseniz yapmayın. Bebeğinize büyük gelen, içinde dönebileceği, hareket ettikçe boynuna doğru yukarı çıkan uyku tulumu rahatsız edebilir. Küçük olduğunda da boyun kısmı dar olabilir, boynunu tahriş edebilir. Tulumun genişliği ve uzunluğu da ideal olmalı. Bebeğiniz henüz küçükken altı torba şeklinde olan uyku tulumları daha rahat oluyor. Ben kızım emeklemeye başlayana kadar o şekilde kullanmıştım. Rahat hareket imkanı sağlıyor. Ancak büyüdüğünde, rahatsız ediyor ve uyuyamıyor. Şu an çok hareketlendiği için normal kollu bacaklı bir tulum tercih ediyorum.

Bebeklerin üzerini örtmek Ani Bebek Ölümü Sendromuna yol açabilir. Çok hareket edemeyen küçük bir bebek üzerine örttüğünüz örtüde boğulabilir. Aldığınız uyku tulumu çok büyükse kafası tulumun içine gömülebilir veya tulum küçükse boynu tahriş olabilir ve hareket olanağı kısıtlanır.

2. Çocuk uyku tulumu özellikleri

Söz konusu çocuk olunca seçtiğiniz her üründe boyası, kumaşı organik olmalı. Tulumun içindeki malzeme pamuk olmalı. Dolgu maddesi elyaf olduğunda terletme yapabiliyor. İçi ve dışı pamuk olanları tercih ettiğiniz zaman terletmeyen uyku tulumu seçmiş olursunuz. Tulumun üzerinde düğme, çıtçıt gibi hem kopabilecek hemde batabilecek aksesuarlar olmamalı. Yani bebeğiniz uyurken rahat ve sağlıklı olduğundan şüphe duymayacağınız sertifikalı bir uyku tulumu seçmelisiniz.

3. Tog değeri ve evin sıcaklığına göre uyku tulumu seçimi.

Tulumların üzerinde TOG değeri dediğimiz, tulumun ne kadar sıcak tuttuğunu gösteren bir kriter değeri vardır. Evinizin sıcaklığına göre almanız gereken TOG değeri tulumla uyumlu olmalı. TOG değeri çok yüksek tulum alırsınız, evinizin ısısı fazlaysa terler, sıcaktan uyanır. Düşük alırsanız tulum işe yaramaz çocuğunuz üşür. Tabloda evin sıcaklığına karşılık TOG değerleri ve tulumun içerisine ne tür bir kıyafet giydireceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bebek uyku tulumu markaları

Benim bebek uyku tulumu tavsiyeme gelince, Neko markası tulum gerçekten yumuşacık, rahat hareket sağlayan ve terletmeyen, organik sertifikalı, TOG değeri de bizim ev için ideal. Çok soğuk olmayan sonbahar, ilkbaharda LCW den aldığım içi dışı pamuk, TOG değeri 1.0 olan tulum da kızımı terletmedi ve rahat bir tulumdu. Fiyatı da çok uygun. Ancak zaten terleyen bir bebeğiniz varsa elyaftan uzak durmanızı öneririm. Baby Boum tulumu var. Farklı kullanım özelliklerine sahip hem kollu, hem bacaklı, hemde torba şeklinde kullanabiliyorsunuz TOG değeri 1.7 bir araştırın derim.  Bunların dışında denemediğim ama önerilen carters, mothercare.

En çok tercih edilen uyku tulumu markaları ve fiyatları için tıklayınız.

Neymiş bu tulum seçimi arkadaş! demeyin yazıyı okumadan, tecrübelerimden yararlanmadan uyku tulumu alırsanız başta benim de yaptığım gibi evde çeşit çeşit, işe yaramayan tulumlarla dolma tehlikesi yaşayabilirsiniz. Verdiğiniz paralara da yazık olur. Uyurken zırt pırt üzerini açmış mı derdinden kurtulmak ve daha deliksiz uykular için bence uyku tulumu edinmelisiniz. İyi uykular:)

Paylaş
Author Image
Bir kız annesi, Kimyager

4 YORUMLAR

  1. Marka olarak en çok tercih edilen hangisidir acaba? Kendimize marka malzeme gözetmeksizin alışveriş yapabiliyoruz ama çocuklarımız çok hassas. Tulumda en iyi marka nedir ya da kullandıklarınız arasında en çok hangisinden memnunsunuz? Teşekkürler

Bir Cevap Yazın